GSA Council Membership List

Department/Position

Name (Current)

President

Babak Soltannia

VP Academic

Firouz Khodayari

VP Labour

Sasha van der Klein

VP External

Masoud Khademi

VP Student Services

Chenyang "Royle" Feng

Speaker (non-voting)

Joshuha Connauton

Deputy Speaker (non-voting)

Theodora Carter

Senator (non-voting)

Trent Nabe

Chief Returning Officer (non-voting)

Darcy Bemister

Deputy Returning Officer (non-voting)

To be filled

Councillor-at-Large

Abdullah Alzubaidi

Councillor-at-Large

Spencer Balay

Councillor-at-Large

Syed Hussain

Councillor-at-Large

Maryse Kiese

Councillor-at-Large

Kim Nguyen-Phuoc

Councillor-at-Large

Nicole Noel

Councillor-at-Large

Gabriel O. Ojakovo

Councillor-at-Large

Dasha Smirnow

Councillor-at-Large

Andrews Tawiah

Councillor-at-Large Brayden Whitlock

Agriculture, Food & Nutritional Science

Hongbing Fan

Anthropology

Talisha Chaput
Art & Design
Michael Woolley
Biochemistry
Swai Mon Khaing
Biological Sciences Francesca Jean

Biomedical Engineering

Kevin Solar

Business MBA

Trent Nabe

Business PhD


Cell Biology

Karl Roesner

Chemical and Materials Engineering

Mengqi Fang

Chemistry

Michael Armstrong

Civil and Environmental Engineering

Pedro Mateo
Communication Sciences & Disorders Nathalie Mahé
Communications and Technology

Computing Science

Melissa Woghiren

Dentistry Julia Piche
Drama Dorian Lang

Earth and Atmospheric Sciences

Alison Thomas

East Asian Studies
Li Lin

Economics


Educational Policy Studies

Areej Alshammiry

Educational Psychology Chantal Labonté
Educational Studies  

Electrical and Computer Engineering

Golam Kibria Chowdhury
Elementary Education Nicole Jamison

English and Film Studies

Richard Moran

Extension  

Faculté Saint Jean


History and Classics Adrian Christ
Human Ecology Jonathan Lai
Humanities Computing Kenzie Gordon
Internetworking Kunjal Pundeer

Laboratory Medicine and Pathology

Evelyn Asiedu

Law

Library and Information Studies

Kris Joseph

Linguistics

Catherine Ford

Mathematics and Statistical Sciences Michelle Michelle

Mechanical Engineering

Masoud Aliramezani

Medical Genetics

Fahed Elian

Medical Microbiology & Immunology

Quinten Kieser

Medicine Melissa Silva

Modern Language and Cultural Studies

Derya Cinar

Music


Native Studies

Neuroscience

Trevor Poitras

Nursing

Corinne Story
Obstetrics & Gynecology  
Occupational Therapy Jaclyn Hutchinson

Oncology

Daniel Krys

Opthamology  
Pediatrics Ty Kim
Pharmacology Andrew Woodman
Pharmacy and Pharmaceutical Sciences Hanin Aburasayn

Philosophy

Tugba Yoldas

Physical Education and Recreation

Stephen Hunter

Physical Therapy


Physics

Scott Karbashewski

Physiology

Yilun Wu

Political Science


Psychiatry

Michal Juhas

Psychology

Public Health Kevin Lien
Radiology & Diagnostic Imaging  
Rehabilitation Science Alesha Reed

Religious Studies

Melody Everest

Renewable Resources

Ryan Stenfield

Resource Economics & Environmental Sociology

Yangzhe Cao

Secondary Education

Robert Piazza

Sociology
Surgery Antonio Bruni
Women's and Gender Studies
Paige Gorsak
GSA Executive Director (non-voting)
Courtney Thomas
GSA Director of Operations and Labour Professional (non-voting) Heather Hogg
GSA Associate Director (non-voting)
Julie Tanguay
GSA Assistant Director (non-voting) Lisa Hareuther 

Updated September 21, 2017